חיפוש

dsdsdsd
אישה בהריון מקנחת נזלת מהאף

נזלת בהריון

נשים הרות רבות - כמעט שליש מהן - סובלות מנזלת הריונית. הבשורה הטובה היא שלא מדובר בנגיף, והאף שלך דולף בגלל שינויים הורמונליים. הבשורה הפחות טובה היא שהטיפול נועד בעיקר להקלה ולא לריפוי

ד"ר פיראס קאסם

ד"ר פיראס קאסם

את בהריון, והאף נוזל ללא הפסקה? את לא לבד. נשים רבות סובלות מהתופעה - ואפילו יש לה שם: נזלת הריונית (Pregnancy Rhinitis). נזלת בהריון עלולה להשפיע באופן משמעותי על איכות החיים, בעיקר בגלל קשיים בשינה ובנשימה דרך האף,  שמפריעים לתפקוד היומיומי.

מהם התסמינים?

נזלת בהריון מתאפיינת בגודש בריריות האף ובריריות מגורות ומודלקות, וכתוצאה מכך בהתעטשויות ובתחושה של צינון תמידי. מאפיינים נוספים: נשימה מבעד לפה פתוח, יובש בשפתיים, ולעיתים כאב ראש.

מתי הנזלת ההריונית צפויה להופיע?

התופעות האלה יכולות להופיע בכל שלבי ההריון, אך הן מוחמרות בשליש השני ובשליש השלישי. לאחר הלידה צפויה הנזלת להיעלם כאילו לא הייתה מעולם. 

האם זוהי תופעה שכיחה?

מאוד! כמעט שליש מהנשים בהריון סובלות מנזלת הריונית בדרגות חומרה שונות. למעשה, זוהי התופעה השכיחה ביותר שמפריעה לאישה בהריון, יותר מאשר בחילות וכאבי גב.

מה קורה לאף בהריון?

האף הוא איבר חשוב במערכת הנשימה העליונה: הוא משמש לנשימה, לחימום ולקירור האוויר שנכנס לגוף, לניקוי האוויר ולהרטבתו. בנוסף,  הוא משמש מחסום הגנה קדמי שמונע מחומרים מזהמים ומסוכנים להיכנס לגוף.

כלי העבודה העיקרי של האף הוא רירית האף, שמכסה את חלקיו הפנימיים. בזמן הריון הרירית מגורה וגדושה יותר מהרגיל, מדממת בקלות ומפרישה ריר בכמות גדולה. כשהריר סמוך הוא יגרום לחסימה באף, ושכהוא דליל הדבר מתבטא בנזלת אפית רבה ובנזלת אחורית.

מהן הסיבות לשינויים ברירית האף?

עדיין לא נמצאה הסיבה המדויקת לתופעה, אבל אנחנו יודעים שהשליה מייצרת אסטרוגן בכמויות גדולות, והורמון זה מגביר את ייצור הריר ומשנה את הצמיגות שלו. אסטרוגן גם מגביר את זרימת הדם לריריות. שינויים אלה נצפו גם אצל נשים שקיבלו גלולות למניעת הריון ואצל נשים שקיבלו טיפול הורמונלי חלופי.

האם צינון כזה מסוכן לאישה או לעובר?

הנזלת לא מסוכנת, אך היא גורמת לאי־נעימות ולאי־נוחות. אם הנזלת כלואה בסינוסים, גובר הסיכון להתפתחות סינוסיטיס (תופעה שנשים בהריון סובלות ממנה פי 3 לעומת נשים לא הרות). נזלת הריונית יכולה לגרום גם לדלקת אוזניים והיא מגבירה את הסיכוי לדמם באף. הנזלת יכולה להחמיר גם בעיית נשימה קיימת אצל האישה, כמו אסתמה.

איך מטפלים בנזלת בהריון?

בגלל שמקור הנזלת הוא לא נגיפי אלא נובע מההריון ומהשינויים ההורמונליים, הטיפול בדרך כלל לא יעיל ונועד בעיקר להקלה על הסימפטומים:

• שטיפות אף במי מלח (גם שוטף את האף וגם מוריד גודש).

• אינהלציות וטיפול בשמנים, למשל שמן אקליפטוס, להורדת גודש.

• שינה על הצד ולא על הגב להקלה בנשימה ובנחירה.

• מים להרטבת הפה וגם וזלין לשפתיים כדי למנוע יובש.

• משאפים להורדת גודש (מותר בשליש השני בלבד, ובכל אופן אין להשתמש בהם יותר מחמישה ימים רצופים).

• שתייה מרובה, בעיקר מים, והימנעות ככל האפשר ממשקאות מוגזים וממשקאות המכילים קפאין.

• הגברת הלחות בסביבה.

• הימנעות מחשיפה למזהמים סביבתיים כמו עישון סיגריות.

• שמירה על ראש מורם בשכיבה.

פעילות ספורטיבית מבוקרת.

האם ניתן להשתמש בתרופות נגד נזלת הריונית?

תרופות להורדת גודש, כמו סינופיד או קלארינז, מקובלות לשימוש אצל אנשים ונשים שאינן בהריון, אולם הבטיחות שלהן בזמן הריון מוטלת בספק. יש מחקרים שמצדדים בטיפול הזה, ויש מחקרים שפוסלים אותו עקב חשש להפרעה בזרימת הדם לשליה. בכל מקרה, חשוב להתייעץ עם רופא הנשים. גם יעילותם ובטיחותם של תכשירים אנטיהיסטמיניים נגד אלרגיה מוטלת בספק ואינה מומלצת.

איך מטפלים בסינוסיטיס בזמן הריון?

בסינוסיטיס מטפלים בתרופות אנטיביוטיות במרשם, כמו מוקסיפן, אוגמנטין וזינט. תמיד צריך להיוועץ עם הרופא המטפל.

איך מטפלים בדימום באף בזמן ההריון?

גם זוהי תופעה שכיחה בהריון, בעיקר בשליש השני להריון, ואין סיבה להיבהל. אם מופיע דימום באף, צריך ללחוץ על החלק הקדמי של האף כאשר הראש מוסט קדימה. אם הדימום נמשך או חוזר, צריך לפנות לרופא אף־אוזן־גרון.

האם יש בעיות אוזניים ייחודיות להריון?

בעקבות נזלת הריונית עלולות להופיע גם בעיות באוזניים: לחץ באוזניים במקרה הקל, או היווצרות נוזלים ו/או דלקת אוזניים. במקרים כאלה יש מקום לטיפול אנטיביוטי, ובמקרים קשים ייתכן שהרופא ימליץ על ניקור תופיות. בכל מקרה, חשוב מאוד להתייעץ עם רופא אף־אוזן־גרון.

במקרים נדירים עלול הריון לגרום לבעיית שמיעה (ליתר דיוק - לליקוי שמיעה הולכתי) ולאוטוסקלירוזיס, שהוא תהליך של הסתיידות העצם הקטנה באוזן התיכונה (הארכובה). אם יש ליקוי שמיעה או הרגשת טנטון, יש לפנות לרופא אף־אוזן־גרון להמשך בירור וטיפול.

מה גורם לתחושת חומציות בגרון?

כנראה מדובר בריפלוקס - עלייה של חומציות מהקיבה לוושט - תופעה שרבות מהנשים בשלבים מתקדמים של ההריון מתלוננות עליה. ריפלוקס בהריון נובע בגלל לחץ של הרחם על הקיבה. 

במקרים כאלה תרגישי צריבה, גוש תקוע בגרון וליחה מוגברת, ואולי גם תסבלי מהקאות. להקלה על התופעות מומלץ לפנות לדיאטנית. במקרים חריגים ישקול הרופא טיפול בנוגדי חומצה.

ד"ר פיראס קאסם הוא מומחה למחלות אף־אוזן־גרון. הוא רופא ומנתח במרכז הרפואי מאיר, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש