פורסם בראשונה: 10.11.2010
עדכון אחרון: 10.11.2010
  • ד"ר פיראס קאסם ד"ר פיראס קאסם

נזלת בהריון

לקריאה נוחה
נשים הרות רבות - כמעט שליש מהן - סובלות מנזלת הריונית. הבשורה הטובה היא שלא מדובר בנגיף, והאף שלך דולף בגלל שינויים הורמונליים. הבשורה הפחות טובה היא שהטיפול נועד בעיקר להקלה ולא לריפוי
נזלת בהריון

את בהריון, והאף שלך נוזל ללא הפסקה? את לא לבד, הרבה נשים בהריון סובלות מנזלת בהריון ואף קיים שם לתופעה: נזלת הריונית (Pregnancy Rhinitis). בטח כבר אמרו לך שהריון אינו מחלה, אבל בגוף האישה חלים שינויים הורמונליים ומטבוליים שמתבטאים בשינויים פיזיים ונפשיים.

שינויים גופניים מסוימים, כמו עלייה באגירת הנוזלים בגוף והגברה בזרימת הדם בגוף ובריריות, באים לידי ביטוי בכל איברי הגוף והם גם משפיעים על המערכות הקשורות לאף, לאוזן ולגרון.

נזלת הריונית יכולה להשפיע על איכות החיים בצורה משמעותית, בעיקר בגלל קושי בשינה וקושי בנשימה דרך האף שגורמים גם לקשיים בתפקוד היומיומי.

מהם המאפיינים של נזלת הריונית?

נזלת בהריון מתאפיינת בגודש בריריות האף ובריריות מגורות ומודלקות, שגורמים לך להתעטש ולחוש תחושה של צינון תמידי. מאפיינים נוספים של נזלת הריונית הם נשימה מבעד לפה פתוח, יובש בשפתיים ולעיתים כאב ראש.

מתי הנזלת ההריונית צפויה להופיע?

התופעות האלה יכולות להופיע בכל שלבי ההריון, אך הן מוחמרות בשליש השני ובשליש השלישי של ההריון. לאחר הלידה צפויה הנזלת להיעלם כאילו לא הייתה מעולם. 

האם נזלת הריונית היא תופעה שכיחה?

מאוד! נזלת הריונית היא התופעה השכיחה ביותר שמפריעה לאישה בהריון, יותר מבחילות ומכאבי גב. כמעט שליש מהנשים בהריון סובלות מנזלת הריונית בדרגות חומרה שונות.

מה קורה לאף בהריון?

האף הוא איבר חשוב במערכת הנשימה העליונה. הוא משמש לנשימה, לחימום וקירור אוויר שנכנס לגוף, לניקוי האוויר ולהרטבתו. נוסף על כך, האף הוא מחסום הגנה קדמי שמונע מחומרים מזהמים ומסוכנים להיכנס לגוף.

רירית האף, שמכסה את חלקיו הפנימיים, היא כלי העבודה העיקרי של האף. בהריון הרירית מגורה וגדושה מהרגיל, מדממת בקלות ומפרישה ריר בכמות גדולה. הריר יכול להיות סמיך ובצבעים שונים ויחד עם גודש הרירית גורם לחסימה באף. הריר גם יכול להיות דליל ואז יתבטא בנזלת אפית רבה ובנזלת אחורית.

מהן הסיבות לשינויים ברירית האף?

הרופאים משערים שהשינויים האלה מתרחשים בתגובה לשינוי ברמת ההורמונים בהריון. עדיין לא נמצאה הסיבה המדויקת לתופעה, אך אנחנו יודעים שהשליה מייצרת אסטרוגן בכמויות גדולות, ואסטרוגן מגביר את ייצור הריר ומשנה את הצמיגות שלו. האסטרוגן גם מגביר את זרימת הדם לריריות. השינויים האלה באף נצפו גם אצל נשים שקיבלו גלולות למניעת הריון ואצל נשים שקיבלו טיפול הורמונלי חלופי.

האם צינון כזה מסוכן לאישה או לעובר?

הנזלת אינה מסוכנת, אך היא גורמת לאי־נעימות ולאי־נוחות. הנזלת מגבירה את הסיכון להתפתחות סינוסיטיס, אם הנזלת כלואה בסינוסים (נשים בהריון סובלות מסינוסיטיס פי שלושה מנשים לא הרות). נזלת הריונית יכולה לגרום גם להופעת דלקת אוזניים והיא מגבירה את הסיכוי לדמם באף. הנזלת יכולה להחמיר גם בעיית נשימה קיימת אצל האישה כמו אסתמה.

איך מטפלים בנזלת בהריון?

הטיפול בדרך כלל אינו יעיל, כיוון שהמקור איננו נגיפי אלא ההריון והשינויים ההורמונליים. לכן הטיפול נועד להקלה על הסימפטומים:

• שטיפות אף במי מלח (גם שוטף את האף וגם מוריד גודש).

• אינהלציות וטיפול בשמנים, למשל שמן אקליפטוס, להורדת גודש.

• שינה על הצד ולא על הגב להקלה בנשימה ובנחרה.

• מים להרטבת הפה וגם וזלין לשפתיים כדי למנוע יובש.

• משאפים להורדת גודש (מותר בשליש השני בלבד, ובכל אופן אין להשתמש בהם יותר מחמישה ימים רצופים).

• שתייה מרובה, בעיקר מים, והימנעות ככל האפשר ממשקאות מוגזים וממשקאות המכילים קפאין.

• הגברת הלחות בסביבה.

• הימנעות מחשיפה למזהמים סביבתיים כמו עישון סיגריות.

• שמירה על ראש מורם בשכיבה.

• פעילות ספורטיבית מבוקרת.

האם ניתן להשתמש בתרופות נגד נזלת הריונית?

תרופות להורדת גודש, כמו סינופיד או קלארינאז, מקובלות לשימוש אצל אנשים ונשים שאינן בהריון, אולם בטיחותן בהריון מוטלת בספק. יש מחקרים שמצדדים בטיפול הזה, ויש מחקרים שפוסלים אותו עקב חשש להפרעה בזרימת הדם לשליה. בכל מקרה, חשוב להתייעץ עם רופא הנשים. גם יעילותם ובטיחותם של תכשירים אנטיהיסטמיניים נגד אלרגיה מוטלת בספק ואינה מומלצת.

איך מטפלים בסינוסיטיס בזמן הריון?

בסינוסיטיס מטפלים בתרופות אנטיביוטיות, כמו מוקסיפן, אוגמנטין וזינט. התרופות האלה ניתנות במרשם, ותמיד יש להיוועץ עם הרופא המטפל.

איך מטפלים בדימום באף בזמן ההריון?

דימום באף הוא תופעה שכיחה בהריון, ואין סיבה להיבהל. הוא
מופיע בעיקר בשליש השני להריון. אם מופיע דימום באף, יש ללחוץ על החלק הקדמי של האף, כאשר הראש מוסט קדימה. אם הדימום נמשך או חוזר, יש  לפנות לרופא אף־אוזן־גרון.

האם יש בעיות אוזניים ייחודיות להריון?

בעיות באוזניים עלולת להופיע בעקבות נזלת הריונית. את עלולה לחוש בלחץ באוזניים במקרה הקל או לסבול מהיווצרות נוזלים ו/או דלקת אוזניים. במקרים כאלה יש מקום לטיפול אנטיביוטי, ובמקרים קשים ייתכן שהרופא ימליץ על  ניקור תופיות. בכל מקרה, חשוב מאוד להתייעץ עם רופא אף־אוזן־גרון.

במקרים נדירים עלול הריון  לגרום לבעיית שמיעה (ליתר דיוק - לליקוי שמיעה הולכתי) ולאוטוסקלירוזיס, שהוא תהליך של הסתיידות העצם הקטנה באוזן התיכונה (הארכובה). אם יש ליקוי שמיעה או הרגשת טנטון, יש לפנות לרופא אף־אוזן־גרון להמשך בירור וטיפול.

מה גורם לתחושת חומציות בגרון?

כנראה מדובר בריפלוקס - עליית חומציות מהקיבה לוושט.
ריפלוקס הוא תופעה שכיחה בהריון, ורבות מהנשים בשלבים מתקדמים של ההריון מתלוננות עליו. הריפלוקס נובע מלחץ של הרחם על הקיבה - מה שגורם לחומצה מהקיבה לעלות לוושט. במקרים כאלה תרגישי צריבה, גוש תקוע בגרון וליחה מוגברת.

התחושה הזאת עלולה לגרום לעיתים להקאות. כדי להימנע ולהקל על התחושה הלא נעימה כדאי להתייעץ עם דיאטנית. במקרים חריגים ישקול הרופא טיפול בנוגדי חומצה.

ד"ר פיראס קאסם הוא רופא ומנתח, המומחה למחלות אף־אוזן־גרון במרכז רפואי מאיר, מקבוצת כללית, ומנהל פורום אף־אוזן־גרון

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

בהריון?

כללית פלטינום מעניקה לך סל הריון בשווי של עד 8,000 ש"ח

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל