חיפוש

dsdsdsd
תוספי תזונה: כל האמת

כל האמת על כל התוספים שמבטיחים לך לרזות

Big Fat Lies: תפוז מר, תפוז חמוץ, קליפות סרטנים ופירות־ים, כרומיום, חומצה לינולאית, סיבים תזונתיים, תה ירוק, תה סיני, גומי גואר, גוארנה, הודיה, קארניתין, ליקריץ, חומצה אוסנית, תמצית שעועית לבנה, קליפת עץ הערבה, ועוד... המדריך המלא

ד"ר דנה פלורנטין, ד"ר מיכל גילאון

1. התוסף:

תפוז מר (Bitter Orange, Citrus Aurantium)

 וגם: Seville Orange, Sour Orange, Zhi Shi
ההבטחה:
מגביר את קצב חילוף־החומרים בגוף ובכך תורם להפחתה מהירה במשקל.

מה זה בכלל?
תמצית המופקת מפרי התפוז המר ובעיקר מקליפת התפוז. הפרי מכיל חומרים שנקראים סינפרין ואוקטופאמין (Synephrine, Octopamine), שאופן פעולתם דומה לאופן פעולתו של התוסף הצמחי אפדרה (Ephedra Sinica); חומרים אלה נקשרים לקולטנים שנקראים אלפא ובטא ונמצאים במערכת כלי־הדם. אפדרה, למי שלא יודעים, עלול להיות קטלני (להרוג אותך...) ונאסר לשימוש על־ידי הרשות האמריקנית למזון ותרופות (FDA) ושיווקו אסור בארצות־הברית.

מה אומרים המחקרים?*:
*(כל הדוגמאות המובאות הן דוגמאות מייצגות, אך בסקירה לא נכללים את כל המחקרים הקיימים, וזאת לשם נוחות הקריאה).

 23 נבדקים שה-BMI שלהם היה מעל 25 נטלו חלק במחקר שנמשך כשישה שבועות, היה מבוקר וכפול־סמיות (כפול־סמיות: כאשר גם הנבדקים וגם החוקרים לא יודעים מי מקבל את התכשיר האמיתי ומי מקבל תכשיר דמה). המשתתפים חולקו לשלוש קבוצות:

 • קבוצה אחת קיבלה מנות יומיות של 975 מיליגרם תפוז מר, 528 מיליגרם קפאין ו-900 מיליגרם של תמצית של הצמח היפריקום (St. John’s Wort).

 • קבוצה שנייה קיבלה מאלטודקסטרין
(Maltodextrin), פחמימה חסרת־טעם, המיוצרת מעמילן תירס.

 • הקבוצה השלישית לא קיבלה כל תוסף.

 כל הקבוצות הודרכו על־ידי דיאטנית והשתתפו בפעילות אימונים גופנית.

 הקבוצה שטופלה בתפוז מר ירדה בששת שבועות המחקר ב-1.4 קילוגרם בממוצע ואיבדה 2.9% משומן הגוף. לא דווחו על שינויים במצב הרוח, בלחץ הדם, בתרשים הא.ק.ג. או בבדיקות דם.

 לעומת זאת, במחקר אחר, אקראי מבוקר וכפול־סמיות, שבו נטלו חלק 15 בוגרים צעירים ובריאים, קיבלו חלק מהנבדקים מנות יומיות של 900 מיליגרם תפוז מר ואילו הנבדקים שבקבוצת התורת קיבלו תוסף דמה (פלצבו). אצל כל הנבדקים שנטלו תפוז מר ניכרו עלייה בלחץ הדם ובקצב הלב במהלך עד חמש שעות לאחר נטילת תפוז מר.

 ידוע על מקרים של התקפי־לב או החמרה במחלות לב בקרב אנשים שנטלו תפוז מר.

 אז?
היעילות של תפוז מר בהפחתת משקל היא מזערית עד בלתי־מורגשת, אך התוסף עלול להעלות את קצב הלב וגם את לחץ הדם ולכן:

 • לא מומלץ להשתמש בו.

• הוא מסוכן במיוחד למי שסובלים ממחלות לב או שיש להם נטייה למחלות לב (גם אם הם צעירים ולא מודעים לכך).

כלומר?
לא עובד, עלול להיות מסוכן.

 2. התוסף:

צ'יטוזן (Chitosan, Kitosan, Chitin)

ההבטחה:
חוסם את ספיגת שומן בגוף.

מה זה בכלל?
צ'יטוזן הוא נגזרת של החומר צ'יטין (Chitin), סוג של עמילן המצוי בשריון של פירות־ים ומיוצר משרייון של צדפות, שרימפס וסרטנים. גוף האדם אינו מעכל צ'יטין והוא חולף במערכת העיכול ויוצר ממנה כפי שנכנס לגוף, ללא ספיגה וללא הוספה של אפילו קלוריה אחת.

מה אומרים המחקרים?*:
*(דוגמאות מייצגות)

במחקר אחד צרכו כשבעה נחקרים בריאים (גברים) יותר מ-120 גרם שומן ביום במשך 12 ימים ונטלו צ'יטוזן לפני הארוחות בימים השישה עד התשעה. אחוז השומן בצואה שנאספה מכל הנחקרים נמדד, לא נמצאו הבדלים ברמת השומן שהופרש בצואה בין הימים שבהם הנבדקים נטלו את התוסף לבין הימים שבהם הנבדקים לא נטלו את התוסף. במחקר אחר לא נמצאה ירידה משמעותית במשקל לאחר נטילת צ'יטוזן. תוצאות זהות התקבלו במחקר דומה שבו נטלו חלק 12 גברים ו-12 נשים.

במחקר נוסף, אקראי, מבוקר וכפול־סמיות, שבו נבדקו 250 בני־אדם שנטלו שלושה גרם צ'יטוזן או תוסף דמה, במשך 24 שבועות, לא נמצאו הבדלים בין נוטלי הצ'יטוזן לבין נוטלי תוסף הדמה. איש לא רזה כתוצאה מהניסוי.

 אז?
העדויות המחקריות אינן תומכות בכך שצ'יטוזן חוסם ספיגת שומן בגוף.

כלומר?
לא עובד.

מסוכן:
למי שאלרגים לפירות־ים.

3. התוסף:

כרומיום (Chromium, Chromium Picolinate) 

ההבטחה:
משפר תהליכי עיכול ומסייע בתהליכי הרזיה.

מה זה בכלל?
כרומיום הוא מחצב ואחד מהיסודות הכימיים בטבלה המחזורית. סימנו Cr ומספרו האטומי הוא 24. הוא מעורב בהפרשת האינסולין ובתהליכי חילוף־החומרים בגוף.

 מה אומרים המחקרים?*:
*(דוגמאות מייצגות)

83 נשים השתתפו במחקר מבוקר וכפול־סמיות, שבו קבוצה אחת קיבלה 200 מיליגרם תוסף כרומיום פיקולינאט במשך 12 שבועות - ואילו הקבוצה האחרת קיבלת תוסף דמה. כל המשתתפות הודרכו על־ידי דיאטנית. בסוף המחקר לא הודגם שינוי בין שתי הקבוצות מבחינת המשקל ולא מבחינת הרכב השומן בגוף. שתיים מבין המשתתפות במחקר לקו באי־ספיקה של הכבד ובאי־ספיקה של כליות בזמן שנטלו את התוסף.

ממצאים דומים התקבלו במחקרים נוספים.

אז?
העדויות המחקריות אינן תומכות בכך שכרומיום עוזר לירידה במשקל.

כלומר?
לא עובד. שימוש לא נכון בתוסף עלול לסכן חיים.

4. התוסף:

חומצה לינולאית (CLA, Linoleic Acid)

ההבטחה:
מפחיתה את כמות השומן בגוף.

מה זה בכלל?
חומצה לינולאית מופיעה באופן טבעי כחומצת שומן רב בלתי רווייה ונמצאת בעיקר בשמן תירס ובשמן סויה. היא חיונית בתהליך העברת השומן והגלוקוז שמקום במזון לתוך תאי הגוף.

מה אומרים המחקרים?*:
*(דוגמאות מייצגות)

122 בני־אדם שמדד ה-BMI שלהם מעל 28 נטלו חלק במחקר שנמשך כשנה, ובו הושמו במשטר של דיאטה במשך שמונה שבועות. המשתתפים שהפחיתו יותר משמונה אחוזים ממשקל גופם במהלך הדיאטה השתתפו במחקר המשך, שהיה אקראי וכפול־סמיות ובו קיבלה קבוצה אחת מהם 3.4 גרם חומצה לינולאית, בעוד קבוצת התורת קיבלה תוסף דמה (פלצבו). לאחר שנה לא נמצא כל הבדל בין הקבוצה שקיבלה את התוסף לבין הקבוצה שקיבלה את תוסף הדמה - הן מבחינת הירידה במשקל והן מבחינת תופעות־לוואי.

 54 בני־אדם נטלו חלק במחקר אחר, שהיה אקראי וכפול־סמיות, ובו הושמו בדיאטה דלה מאוד בקלוריות במשל שלושה שבועות, שאחריה חולקו לשלוש קבוצות. ב-13 השבועות הבאים קיבלה קבוצה אחת קיבלה 1.8 גרם חומצה לינולאית ביום, קבוצה אחרת קיבלה 3.6 גרם חומצה לינולאית ואילו קבוצת התורת קיבלה תוסף דמה (פלצבו). על־אף שנוטלי החומצה הלינולאית דיווחו על תחושת מלאות טובה יותר ופחות רעב, בסיום המחקר לא נמצא כל הבדל בין הקבוצות שקיבלו את התוסף האמיתי לבין הקבוצה שקיבלה את תוסף הדמה.

אז?
העדויות המחקריות אינן תומכות בכך שחומצה לינולאית מסייעת לירידה במשקל, אך היא יכולה לסייע בשמירה על המשקל אצל מי שסובלים ממחסור בחומצה לינולאית.

כלומר?
לא עובד.

5. התוסף:

סיבים תזונתיים (Dietary Fibers, Fibers)

ההבטחה:
סיבים תזונתיים מגבירים את תחושת השובע – וכתוצאה מכך מסייעים בירידה במשקל (את/ה שבע/ה יותר – את/ה אוכל/ת פחות).

מה זה בכלל?
סיבים תזונתיים הם שמקורם בצמחים; הם אינם מתפרקים בקיבה על־ידי אנזימי העיכול של האדם, אך מתפרקים במידה זו או אחרת במעי (פרט לליגנין, שלא מתפרק כלל, ותאית שמתפרקת במידה מזערית ביותר). את הסיבים נוהגים לחלק לשני סוגים: מסיסים במים ולא מסיסים במים. הסיבים הלא מסיסים במים מצויים בסובין־חיטה ובדגנים מלאים - ואילו והסיבים המסיסים במים מצויים בפירות, בירקות, בסובין של שיבולת־שועל ואפילו במוצרים מוכנים כחומרים מעבים.

מה אומרים המחקרים?*:
*(דוגמאות מייצגות)

52 בני־אדם נטלו חלק במחקר מבוקר וכפול־סמיות בן שישה חודשים, שבו קבוצה אחת של הנחקרים קיבלה מנה יומית של שבעה גרם סיבים תזונתיים במזונם היומי - בנוסף לדיאטה. קבוצת התורת קיבלה כמות זהה של תוסף נייטרלי (פלצבו) והושמה במשטר דיאטטי זהה. הקבוצה שקיבלה סיבים תזונתיים ירדה באופן משמעותי יותר במשקל וגם סבלה פחות מתחושות רעב. לא ניכרו הבדלים משמעותיים בלחץ הדם או בתופעות־לוואי בין שתי הקבוצות. שני מחקרים מבוקרים נוספים תומכים בתוצאות אלה.

אז?
התזונה המערבית השכיחה ענייה למדי בסיבים תזונתיים. על־אף שרק הוספה של סיבים תזונתיים למזון לא תתבטא בירידה מובחנת במשקל, הוספת סיבים תזונתיים לתוכנית הדיאטה עשויה לסייע בירידה במשקל. צריכה מוגזמת של סיבים תזונתיים עלולה לגרום ליציאות רכות, לכאבי־בטן ולתחושת נפיחות בבטן.

כלומר?
צריכת סיבים תזונתיים במקביל לדיאטה עשויה לסייע בהפחתת משקל.

6. התוסף:

תה ירוק (Green Tea, Camellia Sinensis)

 וגם: Chinese Tea, Japanese Tea
ההבטחה:
תורם לירידה במשקל.

מה זה בכלל?
כל סוגי התה, על גוניהם השונים, מקורם בצמח התה וההבדל העיקרי ביניהם הוא באופן עיבוד עלי הצמח. תה ירוק, בניגוד לסוגים אחרים של תה, עובר חימצון מינימלי בתהליך העיבוד. תה ירוק מכיל רמות גבוהות של פוליפנולים
(Polyphenols) - תרכובות כימיות בעלות תכונות נוגדות־חמצון, נוגדות־דלקת ואנטי־חיידקיות, שלדברי משווקי התוסף מסייעות בהפחתה במשקל.

מה אומרים המחקרים?*:
*(דוגמאות מייצגות)

104 מבוגרים עם עודף משקל נטלו חלק במחקר מבוקר וכפול־סמיות שבו הושמו בדיאטה דלת־קלוריות למשך ארבעה שבועות ובנוסף קבלו תמצית תה ירוק במינון של 104 מיליגרם ליום או תוסף דמה (פלצבו) במשך 13 שבועות. במהלך ארבעה השבועות של הדיאטה דלת־הקלוריות, אלה שקיבלו תה ירוק הצליחו להפחית ב-7.4% יותר במשקלם - בממוצע - אבל העלייה במשקל לאחר הדיאטה ב-13 השבועות הבאים היתה ללא הבדלים משמעותיים בין שתי הקבוצות.

ממצאים דומים התקבלו במחקרים נוספים.

אז?
מוצרים מסחריים המכילים תה ירוק מכילים גם כמויות גדולות של קפאין. קפאין הוא משתן קל, הגורם לתפוקת שתן גבוהה יותר. איבוד נוזלים מוגבר זה עשוי להיחשב בטעות כירידה במשקל.

כלומר?
לא עובד.

7. התוסף:

גומי גואר (Guar Gum, Guaran, Cyamopsis Tetragonolobus)

ההבטחה:
תורם לירידה במשקל.

מה זה בכלל?
סוג של סיב תזונתי המסיס במים. גומי גואר הוא תוסף המיוצר על־ידי טחינת זרעי צמח הגואר.

מה אומרים המחקרים?
במחקר אקראי וכפול־סמיות נבדקו 25 נשים שמנות מאוד (Obese) אך בריאות. קבוצה אחת קיבלה 20 מיליגרם גומי גואר ביום ואילו הקבוצה האחרת קיבלה תוסף דמה (פלצבו). בקרב המשתתפות לא נרשמה ירידה במשקל, אך לעומת זאת המשתתפות שקיבלו גומי גואר סבלו מתופעות־לוואי בולטות: גזים, שלשולים ובחילות.

אז?
העדויות המחקריות אינן תומכות בכך שגומי גואר מסייע לרדת במשקל, אך הוא יכול להוות מקור לסיב תזונתי.

כלומר?
לא גורם לירידה במשקל בפני עצמו, אך יכול לשמש מקור לסיבים תזונתיים, העשויים לסייע לתחושת־שובע במהלך הדיאטה.

8. התוסף:

גוארנה (Guarana, Paullinia Cupana)

ההבטחה:
תורם לירידה במשקל.

מה זה בכלל?
תוסף תזונתי המופק מפירותיו דמויי התות של צמח הגוארנה, שהוא שיח הגדל באמזונאס. תוסף המזון המופק מתותי הגוארנה ידוע בתכונותיו הממריצות וכולל קפאין, טנינים (Tannins), רזינים (Resins, שרפים), ליפידים (Lipids, מולקולות טבעיות מסיסות בשמן), סאפונין (Saponin, חומר צמחי בעל תכונות הקצפה המשמש בתעשיות המזון, המשקאות וחומרי הניקוי), עמילנים וצבעי־מאכל.

מה אומרים המחקרים?*:
*(דוגמאות מייצגות)

במחקר מבוקר וכפול־סמיות שבדק את התוסף ביחד עם מרכיבים נוספים במשך 45 יום הקבוצה שנטלה את התוסף הפחיתה 0.8 קילוגרם ממשקלה לאחר עשרה ימים לעומת הקבוצה שקבלה תוסף דמה (פלצבו), שהפחיתה 0.3 קילוגרם.

 לאחר 45 יום הקבוצה שקיבלה את תוסף הגוארנה הפחיתה בממוצע 5.1 קילוגרם לעומת הקבוצה שקבלה פלצבו והפחיתה 0.3 קילוגרם. עם זאת, בקרב משתתפי הניסוי דווחו מספר תופעות־לוואי וביניהן: רגזנות, דפיקות־לב, התקפי־חרדה ותופעות עצביות נוספות.

אז?
רק מחקרים מעטים בדקו את השפעת הגוארנה לבדה בהקשר של ירידה במשקל. במחקרים קליניים לרוב נבדק התוסף ביחד עם אפדרה, האסור לשימוש בארצות־הברית. לאור דיווחים על השפעות הגוארנה על מערכת העצבים המרכזית, לא מומלץ להשתמש בתכשיר.

כלומר?
• אין מספיק הוכחות מדעיות לגבי יעילות התכשיר.

• יש מספיק הוכחות מדעיות לגבי תופעות לוואי קשות שמעורר התכשיר.

9. התוסף:

הודיה (Hoodia Gordonii)

 וגם: Kalahari Cactus, Xhoba

ההבטחה:
תורם לירידה במשקל על־ידי דיכוי התיאבון במרכז השובע במוח.

 מה זה?
צמח בשרני, שמקורו בדרום־אפריקה ובנמיביה. בהודיה אין חומרים מעוררים, העלולים לגרוםלחרדה ולעלייה בלחץ הדם.

מה אומרים המחקרים?*:
*(דוגמאות מייצגות)

ב- 2004 בוצע מחקר בעכברים, שבו הוזרק להם החומר הפעיל שהופק מההודיה. בעכברים שלהם הוזרק החומר ניכרה ירידה של 40-60% בצריכת המזון.

 חברה הבריטית המפתחת מוצרי הודיה, טוענת כי מחקר אחר, שאותו לא פרסמה, ואשר היה לדבריה אקראי וכפול־סמיות, העלה שבצריכת התכשיר המיוצר מהודיה הכמות הקלורית הנצרכת ליום ירדה לכ-1000 קלוריות לאדם בוגר. כאמור, החברה לא פרסמה את המחקר ולא ניתן לבדוק אותו או לשחזרו.

 במחקר אחר, שבו נטלו חלק שבעה בני־אדם, קיבלו המשתתפים 1000 מיליגרם הודיה ביום ובנוסף לכך שמרו על תזונה מאוזנת וביצעו פעילות גופנית. לאחר חודש, משתתפי המחקר הפחיתו 3.3% ממשקלם. מחקר זה לא כלל קבוצת תורת.

 אז?
הודיה הוא כנראה תוסף התזונה הפופולרי ביותר כיום, המתיימר לסייע בהפחתה במשקל ונמכר ללא מרשם רופא. לרוע המזל, העדויות המחקריות אינן תומכות עד הסוף בכך שהודיה מסייעת לרדת במשקל. מלבד זאת, הצמח הודיה ומוצריו אינם מאושרים למכירה או למאכל על־ידי משרד הבריאות.

 כלומר?
• לא הוכח שלא עובד.
• לפי מקורות מדעיים אחדים – לא עובד כלל.
• לפי מקורות מדעיים אחרים - אין תימוכין מדעיים חד־משמעיים לגבי השפעה בהפחתת משקל אצל בני־אדם.

10. התוסף:

גרסיניה קאמבוג'יה (Garcinia Cambogia, Hydroxytric Acid)

 וגם: Garcinia Gummi-Gutta, Gambooge, Brindleberry, Brindall berry, Malabar Tamarind, Goraka

מה זה?
תוסף העשוי מפרי בצורה דלעת הגדל על עץ בשם גרסיניה שמקורו באינדונזיה והוא גדל ובארצות רבות בדרום־מזרח אסיה.

ההבטחה:
מגביר את שריפת השומן בגוף.

 מה אומרים המחקרים?*:
*(דוגמאות מייצגות)

135 נבדקים השתתפו במחקר אקראי וכפול־סמיות שנמשך כ-12 שבועות. הם חולקו לשתי קבוצות: אחת קיבלה 1,500 מיליגרם ביום של תוסף המכיל חומצה הידרוקסיטרית (החומר הפעיל בפרי הגרסיניה) והקבוצה האחרת קיבלה תוסף דמה (פלצבו). שתי הקבוצות אכלו תזונה עתירת סיבים ודלת־קלוריות. שתי הקבוצות ירדו במשקל באופן דומה.

 חומצה הידרוקסיטרית נחקרה גם במחקר כפול־סמיות שבו נטלו חלק 10 גברים. הנבדקים צרכו שלושה גרם של תוסף המכיל חומצה הידרוקסיטרית או תוסף (דמה). שריפת האנרגיה בקרב המשתתפים משתי הקבוצות, שנמדדה בבדיקות דם ובמבחני נשיפה, נותרה זהה.

 במחקר נוסף דווח על תופעות־לוואי שכללו גזים ושלשול, בצורה קלה.

אז?
העדויות המחקריות אינן תומכות בכך שחומצה הידרוקסיציטרית מסייעת לרדת במשקל.

כלומר?
לא עובד.

11. התוסף:

 L-carnitine (Carnitine)

(3-hydroxy-4-trimethylammonio-butanoate)

מה זה?
חומצת אמינו דמויית ויטמין, המיוצרת בכבד מחומצות האמינו ליזין ומתיונין וחיונית בתהליך הפיכת השומן לאנרגיה (שריפת שומן). מחוץ לגוף האדם היא מצויה רק בחלבונים שמקורם מהחי.

ההבטחה:
מגבירה את שריפת השומן בגוף.

מה אומרים המחקרים?*:
*(דוגמאות מייצגות)

26 נשים עם משקל עודף השתתפו במחקר אקראי שנמשך שמונה שבועות. קבוצה אחת מהן קיבלה תוסף המכיל 2 גרם L-carnitine פעמיים ביום והקבוצה האחרת קיבלת תוסף דמה (פלצבו). כל המשתתתפות צעדו במשך 30 דקות ארבע פעמים בשבוע. לא ניכרו כל הבדלים בין שתי הקבוצות במסת השומן, במשקל הגוף ובשריפת השומן במנוחה. חמש משתתפות נשרו במהלך המחקר בגלל בחילות ושלשולים.

אז?
העדויות המחקריות אינן תומכות בכך ש-L-carnitine מסייעת לרדת במשקל.

כלומר?
לא עובד.

12. התוסף:

ליקריץ (Licorice, Glycyrrhiza Glabra, Glycyrrhiza Uralensis, Glycyrrhizic Acid)

 וגם: Licorice Root, Liquorice, Sweet Root, Gan Zao, Chinese Licorice

ההבטחה:
תורם לירידה במשקל.

מה זה?
ליקריץ מיוצר מתמצית של שורשי הצמח "שׁוּשׁ קרח" והממתק המוכר, המיוצר אף הוא מהשורש, כולל בדרך כלל גם שמן אניס. מקורו של הממתק במנהג ללעוס את השורש המתוק של הצמח. ליקריץ טבעי מכיל חומר שנקרא חומצה גליקיריזית (Glycyrrhizic Acid), שגורמת לאגירת נתרן בגוף וליתר לחץ דם.

מה אומרים המחקרים?*:
*(דוגמאות מייצגות)

15 בני־אדם נטלו חלק במחקר שבו קיבלו מנה יומית של 3.5 גרם ליקריץ במהלך חודשיים. בסיום המחקר נבדקו מסת השומן ונפח הנוזל החוץ תאי. התוצאות: ה-BMI של המשתתפים במחקר לא השתנה, אבל נפח הנוזל החוץ־תאי גדל בצורה משמעותית ומסת השומן ירדה בצורה משמעותית לאחר צריכת הליקריץ. לצריכה של כמויות גדולות של ליקריץ תופעות־לוואי המתבטאות בשינויים במאזן המים והמלח בגוף ובעלייה בלחץ הדם.

אז?
• אין מספיק הוכחות מדעיות לגבי יעילות התכשיר.

• תופעות־הלוואי הבריאותיות הופכות את השימוש בליקריץ לשם הפחתה במשקל למסוכן.

כלומר?
צריכה של כמויות גדולות של ליקריץ עלולה לגרום לבעיות בריאות חמורות.

13. התוסף:

חומצה אוסנית (Usnic Acid)

ההבטחה:
תורם לירידה במשקל.

מה זה?
חומצה שמקורה בתרכובת אורגנית המצויה בפטריות הגדלות על עצים. חומצה אוסנית מצויה פעמים רבות בתכשירים שונים המבטיחים להאיץ את הירידה במשקל. קיימים דיווחים על רעילות גבוהה של התכשיר, והשימוש בתכשירים המכילים חומצה אוסנית עלול לגרום לרעלת חמורה של הכבד ולאי־ספיקה של הכבד.

 אז?
העדויות המחקריות אינן תומכות בכך שחומצה אוסנית מסייעת לרדת במשקל.

כלומר?
השימוש בתכשיר עלול לסכן חיים אם סובלים מאלרגיה לחומצה אוסנית או מאסתמה.

14. התוסף:

תמצית שעועית לבנה (White Kidney Bean Extract)

ההבטחה:
חוסמת את עיכול הפחמימות בגוף, מפחיתה את קצב הפיכת העמילן לגלוקוז במערכת העיכול ובכך מפחיתה את הצריכה הקלורית.

מה זה?
תמצית שמקורה בשעועית מצויה (Phaseolus Vulgaris), שהיא צמח חד-שנתי.

מה אומרים המחקרים?*:
*(דוגמאות מייצגות)

50 בני־אדם נטלו חלק במחקר כפול־סמיות ומבוקר שנמשך שמונה שבועות, שבמהלכו קיבלה קבוצה אחת את התכשיר במינון של 1,500 מיליגרם פעמיים ביום - ואילו הקבוצה האחרת קיבלה תכשיר דמה (פלצבו). רק 27 מהנבדקים סיימו את המחקר.

 המשתתפים שקיבלו תמצית שעועית לבנה ירדו בממוצע בכשני קילוגרם ואילו המשתתפים בקבוצת התורת ירדו בקצת פחות מכך. רמות השומנים בדם של נוטלי תמצית השעועית הלבנה ירדו פי שלושה לעומת הנבדקים שבקבוצת התורת, אולם מבחינה ססטיסטית, לא ניכר שוני בירידה במשקל וברמות השומנים בדם בין שתי הקבוצות.

 אז?
לפחות מחקר קליני אחד שנערך באחרונה הדגים ירידה צנועה מאוד במשקל, שאין לה משמעות מבחינה ססטיסטית.

כלומר?
לא עובד.

15. התוסף:

קליפת עץ הערבה (Willow Bark, Salix Alba)

וגם: Bay Willow, Black Willow, White Willow

ההבטחה:
תורמת לירידה במשקל.

מה זה?
ערבה היא עץ נשיר הגדל גם כשיח. יש 350 מיני ערבה הצומחים בעיקר באזורים הלחים של המקומות הקרים בחצי הכדור הצפוני. התוסף העשוי מקליפת הערבה מכיל את החומר סליצין, שממנו מיוצרת גם התרופה אספירין (Aspirin, Acetylsalicylic Acid). לחומר תכונות נוגדות־דלקת ומורידות־חום ורק לאחרונה החלו להשתמש בו גם כמוריד במשקל.

 מה אומרים המחקרים?*:
*(דוגמאות מייצגות)

אין מחקרים. רק באחרונה החלו להשתמש בתוסף בתכשירים המתיימרים לסייע בהפחתה במשקל.

 שימוש בתוסף על־ידי אנשים האלרגיים לאספירין או סובלים מאסתמה עלול לסכן חיים.

 אז?
• אין עדויות המחקריות התומכות בכך שתוספים המכילים קליפת ערבה מסייעים לרדת במשקל.

כלומר?
לא עובד, עלול לסכן חיים.

16. התוסף:

יוהימבין (Pausinystalia Yohimbe)

 וגם: (Quebrachin, Aphrodin, Corynine, Yohimvetol, Hydroergotocin)

ההבטחה:
תורם לירידה במשקל.

מה זה?
תוסף המופק מקליפת העץ ירוק־העד פאוסיניסטאליה יוהימבה פייר הגדל במערב־אפריקה ומכיל יוהימבין הידרוכלוריד (Yohimbine Hydrochloride). בתוסף, המופק מקליפת העץ, נעשה בעבר שימוש נרחב כמעורר תשוקה.

מה אומרים המחקרים?*:
*(דוגמאות מייצגות)

47 בני־אדם השתתפו במחקר אקראי וכפול־סמיות, שנמשך חצי שנה, ובו קיבלה קבוצה אחת 43 מיליגרם של יוהימבין ביום – ואילו והקבוצה האחרת קיבלה תוסף דמה (פלצבו). רק 33 מהמשתתפים סיימו את המחקר.

 בסיום המחקר נבדקו ה-BMI של המשתתפים, משקל גופם, רמות הכולסטרול בדם (הטוב והרע כאחד), מסת השומן בגוף ופיזור השומן. לא ניכר שום הבדל משמעותי בין שתי הקבוצות באף אחד מהמדדים.

 במחקר אחר, אקראי וכפול־סמיות, שבו השתתפו 20 נשים, ניזונו המשתתפות במשך שלושה שבועות מתזונה דלת־קלוריות ולאחר מכן קיבלו יוהימבין במינון של חמישה מיליגרם, ארבע פעמים ביום, במשך שלושה שבועות. קבוצת התורת קיבלה תוסף דמה (פלצבו). תוצאות מחקר זה העלו, כי היוהימבין סייע בירידה במשקל באופן משמעותי, מבחינה סטטיסטית, בהשוואה למשתתפי המחקר שקיבלו תוסף דמה. עם זאת, תופעות־לוואי מסוכנות דווחו בקרב המשתתפות שקיבלו את המחקר וכללו יתר לחץ דם, התפתחות מצבי חרדה ועוררות־יתר.

אז?
• אין עדויות מחקריות חד־משמעיות התומכות בכך שתוספים המכילים יוהימבין מסייעים לרדת במשקל.

• שימוש בתוסף עלול לגרום לתופעות־לוואי מסוכנות ומטרידות.

כלומר?
ככל הנראה לא עובד, וממילא מסוכן מדי גם אם עובד.

אזהרות נוספות:
מסוכן בשילוב עם תרופות אנטי־דכאוניות ממשפחת ה-MAO, עם תרופות אנטי־דכאוניות ממשפחת הטריציקליים וגם בשילוב עם תרופות נגד סכיזופרניה. מסוכן לחולי כליות ולאנשים הסובלים מבעיות פסיכיאטריות.

17. התוסף:

אפדרה (Ephedra Sinica)

וגם: (Chinese Ephedra, Ma Huang)

ההבטחה:
תורם להפחתה במשקל.

מה זה?
תוסף העשוי מעלים ומענפים של אפדרה, שהיא צמח דמוי־שיח, שמקורו במרכז אסיה ובמונגוליה. החומר הפעיל העיקרי באפדרה, אפדרין
(Ephedrine), הוא תרכובת המשפיעה בעוצמה רבה על מערכת העצבים ועל תפקוד הלב.

אפדרה משמשת זה יותר מ-5,000 שנה ברפואה הסינית וברפואה ההודית לטיפול בהצטננויות, בחום, בשפעת, בכאבי־ראש, באסתמה ובגודש באף. הפופולריות הרבה שלה בשנים שלפני האיסור על מכירתה בארצות־הברית הגיעה בשל השימוש בה בתוספים שהתיימרו להביא לירידה במשקל ולהגברת האנרגיה והביצועים הספורטיביים.

מה אומרים המחקרים?*:
*(דוגמאות מייצגות)

אפדרה נאסרה לשימוש על־ידי הרשות האמריקנית למזון ותרופות (FDA) ושיווקה אסור בארצות־הברית. מחקרים על אודות השפעת אפדרה הראו כי ההפחתה במשקל בשל השימוש באפדרה היא קצרת־טווח בלבד ואילו הסיכונים הכרוכים בשימוש בה רבים וגבוהים.

 שימוש באפדרה עלול לגרום למוות פתאומי, להתקפי־לב, לנזק לשריר הלב, להופעה של בעיות לב ולהחמרה של קיימות, לשבץ מוחי, להופעה של בעיות פסיכיאטריות, להופעה של בעיות במערכת העיכול ולהחמרה במצב של חולי כליות ושל חולים בסוכרת.

אזהרות נוספות:
השימוש ​באפדרה עלול לגרום לבחילות, להופעת חרדות, לכאבי־ראש, לפסיכוזות, לאבנים בכליות, לרעד, ליובש בפה, לקצב לב בלתי־סדר, ליתר לחץ דם, לחוסר מנוחה, לבעיות שינה, לכאבי־בטן ולהשתנה מוגברת.

אז?
מה אז? מה לא ברור פה?

 גם אם לאפדרה השפעה קצרת־טווח על הפחתה במשקל, השימוש בה מסכן חיים.

כלומר?
ככל הנראה משפיעה על המשקל במידה קטנה בלבד, ומסכנת חיים.

18. התרופה:

"אליי" (Orlistat, Alli)

ההבטחה:
גורמת להפחתה של 25% עד 33% בספיגת השומן בגוף.

תרופה המאושרת לשימוש בישראל ואינה חייבת במרשם רופא או רופאה. שמה מבוטא כמו במשפט "בואי אליי". הכדור מכיל 60 מיליגרם של החומר הפעיל אורליסטט (Orlistat). תרופה-אחות, בשם קסניקל (Xenical, Orlistat), נמכרת רק במרשם של רופא או רופאה ומכילה מינון כפול של החומר הפעיל - 120מיליגרם.

איך זה עובד?
התרופה מונעת את הפעילות של האנזים ליפאז
(Lipase) המופרש מהמעי ומהלבלב (ליפאז הוא אנזים המיוצר בלבלב ובבלוטות המעי הדק, המפרק שומן מן המזון לגליצרול ולחומצות־שומן בתהליך העיכול. חסר באנזים זה גורם למעבר שומנים לא מעוכלים במעי ולצואה שומנית).

 את התרופה נוטלים שלוש פעמים ביום או זמן קצר לאחר האוכל. פרט לנטילת התרופה מומלצים גם:

• דיאטה דלת-קלוריות.

• מזון דל-שומן.

• אכילת ארוחות קטנות.

• יש להימנע מלצרוך יותר מ- 15 גרם שומן בכל ארוחה.

תופעות־לוואי:
ועוד איך. קשורות למערכת העיכול. כאשר צורכים כמות שומן גדולה יותר מהמומלצת היא יוצאת, באופן מסריח מאוד ובצורה לא נעימה. כן, במקרים כאלה עלולה להתרחש גם דליפה לא־רצונית ובלתי־נשלטת של שומן לא מעוכל שעבר את כל מערכת העיכול שלכם, ומריח ככה, מפי הטבעת.

מה אומרים המחקרים?*:
*(דוגמאות מייצגות)

במחקר שנמשך 16 שבועות, היה מבוקר וכפול־סמיות (כפול־סמיות: כאשר גם הנבדקים וגם החוקרים לא יודעים מי מקבל את התרופה האמיתית ומי מקבל את תרופת הדמה), טופלו 378 חולים באורליסטט 60 מיליגרם (אליי) שלוש פעמים ביום, או בגלולת דמה. שתי הקבוצות ניזונו מדיאטה דלת־קלוריות. משתתפי הניסוי שנטלו את התרופה הצליחו להפחית יותר במשקלם.

אז?
התרופה מועילה לדיאטה אך ורק כתוספת לדיאטה דלת־שומן ובהפחתה של כמות הקלוריות היומית - ולמרות זאת, הירידה במשקל צנועה; כחמישה אחוזים. מי שיצרכו יותר מ-30% שומן בדיאטה צפויים לסבול מתופעות־לוואי ממש, אבל ממש, לא נעימות... ואם ממלאים את הוראות השימוש של התרופה, ומפחיתים בצורה דרסטית את אכילת השומנים ואת צריכת הקלוריות – בשביל מה צריך תרופה? יש לכך דווקא תשובה טובה.

כלומר?
"אליי" ו"קסניקל" הן לא "תרופות־פלא" ואם מסתמכים רק עליהן וזוללים בלי הכרה ובלי הגבלה הירידה במשקל לא תהיה משמעותית. השימוש בהן, בלוויית דיאטה, יכול לתת "פוש" התחלתי. אבל! רק בליווי שינוי תזונתי ופעילות גופנית! בלעדיהם הירידה במשקל תהיה קטנה מאוד ולא מספיק משמעותית. ואם עושים שינוי באורחות־חיים, באמת לא צריך את התרופה.

• כמה קלוריות אפשר לשרוף (בממוצע) בעשר הדקות (בממוצע) שהוקדשו לקריאת הכתבה?

גבר בן 25 השוקל 70 ק"ג​

שרץ במהירות
של 18 קמ"ש​

שורף כ-197 קלוריות בעשר דקות. ​

גבר בן 25השוקל 80 ק"ג​

 שרץ במהירות
של 18 קמ"ש​

 שורף כ-231 קלוריות בעשר דקות. ​

גבר בן 25
השוקל 87ק"ג​

שרץ במהירות
של 18 קמ"ש​

שורף כ-249 קלוריות בעשר דקות​

אשה בת 25
במשקל 63 ק"ג​

שרצה במהירות
של 18 קמ"ש​

שורפת כ-179קלוריות בעשר דקות. ​

אשה בת 25
במשקל 70 ק"ג ​

שרצה במהירות
של 18 קמ"ש  ​

שורפת כ-197 קלוריות בעשר דקות. ​

אשה בת 25
במשקל 78 ק"ג ​

שרצה במהירות
של 18 קמ"ש​

שורפת כ-197 קלוריות בעשר דקות. ​

 

גבר בן 25
השוקל 70 ק"ג

שעומד בשקט​

 שורף כ-18 קלוריות בעשר דקות. ​

גבר בן 25
השוקל 80 ק"ג

שעומד בשקט​

שורף כ-22 קלוריות בעשר דקות. ​

גבר בן השוקל 87ק"ג
25​

שעומד בשקט​

שורף כ-23 קלוריות בעשר דקות. ​

אשה בת 25
במשקל 63 ק"ג​

שעומדת בשקט ​

שורפת כ- 17קלוריות בעשר דקות. ​

אשה בת 25
במשקל 70 ק"ג​

שעומדת בשקט ​

 שורפת כ-18 קלוריות בעשר דקות. ​

אשה בת 25
במשקל 78 ק"ג ​

שעומדת בשקט ​

 שורפת כ-21 קלוריות בעשר דקות. ​

 

גבר בן 25
השוקל 70 ק"ג​

שמבצע אימון מכשירים ממוצע​

שורף כ-75 קלוריות בעשר דקות. ​

 גבר בן 25
השוקל 80 ק"ג ​

שמבצע אימון מכשירים ממוצע​

 שורף כ-89 קלוריות בעשר דקות. ​

גבר בן 25
השוקל 87 ק"ג​

שמבצע אימון מכשירים ממוצע​

שורף כ-96 קלוריות בעשר דקות. ​

אשה בת 25
במשקל 63 ק"ג​

שמבצעת אימון מכשירים ממוצע​

שורפת כ-68 קלוריות בעשר דקות. ​

אשה בת 25
במשקל 70 ק"ג​

שמבצעת אימון מכשירים ממוצע​

שורפת כ-75 קלוריות בעשר דקות. ​

אשה בת 25
במשקל 78 ק"ג​

שמבצעת אימון מכשירים ממוצע​

שורפת כ-85 קלוריות בעשר דקות. ​

 

גבר בן 25
השוקל 70 ק"ג​

שורף במהלך סקס סוער​

 כ-50 קלוריות בעשר דקות. ​

גבר בן 25
השוקל 80 ק"ג

שורף במהלך סקס סוער​

כ-53 קלוריות בעשר דקות.

 גבר בן 25
השוקל 87 ק"ג​

שורף במהלך סקס סוער​

כ-55 קלוריות בעשר דקות. ​

אשה בת 25
במשקל 63 ק"ג ​

שורפת במהלך בסקס סוער​

 כ-56 קלוריות בעשר דקות. ​

אשה בת 25
במשקל 70 ק"ג​

שורפת במהלך בסקס סוער​

 כ-59 קלוריות בעשר דקות. ​

אשה בת 25
במשקל 78 ק"ג​

שורפת במהלך בסקס סוער​

 כ-61 קלוריות בעשר דקות. ​

 

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה ורופאת הבית של אתר כללית

ד"ר מיכל גילאון היא דיאטנית קלינית במרכז שניידר לרפואת ילדים, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש